Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dionizego, Kaliksta, Szczepana 27 Grudnia 2024, 04:11
Dziś 1°C
Jutro 4°C
Kultura i oświata
17 Lipca, 2018

Mroczeń: Nie zapominajcie o działaczach wiejskich

4 lipca br. w sali Domu Ludowego w Mroczeniu spotkali się działacze lokalnych organizacji wiejskich.

Okazją do spotkania lokalnych liderów organizacji wiejskich było podsumowanie prac organizacyjnych przy redagowaniu książki pt. „Budowa dworca autobusowego i małej obwodnicy w Kępnie” pod redakcją Mirosława Łapy, której promocja odbyła się miesiąc temu. Organizatorem spotkania był inicjator wydania tejże unikatowej publikacji Władysław Markiewicz, na którego zaroszenie w zebraniu uczestniczyli m.in.: Barbara Lipińska (przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mroczeniu), Jadwiga Gogół (przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Ks.), Małgorzata Wrzalska (sołtys z Chojęcina), Andrzej Stodolski (sołtys Mroczenia), Stanisław Niechciał (sołtys z Nosal) oraz społeczni budowniczy dworca, których relacje znalazły się w książce – Tadeusz Janicki (Kępno) i Bogdan Maćkowiak (Mroczeń). Pomysłodawca wydania książki W. Markiewicz podziękował wszystkim darczyńcą oraz osobom zaangażowanym w prace nad zredagowaniem książki – Były chwile, kiedy próbowano mnie zniechęcić do pracy nad wydaniem tej publikacji, ale ja się nie poddałem i doprowadziłem swoje zamierzenie do końca. Wiem, że książka cieszy się dużym powodzeniem nie tylko wśród czytelników naszego powiatu, ale również w Polsce i zagranicą – zauważył W. Markiewicz. Jednocześnie apelował do zebranych, aby nie zapominali o „starych działaczach wiejskich” i zapraszali ich na organizowane uroczystości w swoich miejscowościach. Z kolei A. Stodolski przypomniał, jak ważna jest aktywność lokalnych działaczy. - Gdyby nie nasze zaangażowanie w Mroczeniu, to nie byłoby tak prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich, czy osiągnięć sportowych. Staramy się zawsze wspierać wszelkie inicjatywy społeczne na wsi, między innymi twórczość teatralną i muzyczną tutejszych gimnazjalistów – wyliczał sołtys z Mroczenia. J. Gogół wspominała inicjatywy i zapał młodzieży wiejskiej w latach powojennych. - Nieraz wystarczył pomysł i już stawiali się gromadnie do pracy społecznej, po ciężkiej pracy na roli. Nikogo nie trzeba było przymuszać lub namawiać sami garnęliśmy się do pracy, aby poprawić jakość naszego życia. Czy to przy budowie boisk czy świetlic wiejskich – wspominała mieszkanka Nowej Wsi Książęcej.
Zebrani gratulowali wydawcom książki, która przybliża niedawną historię budowy sieci komunikacyjnej w Kępnie. - Ta książka pokazuje, jak Kępno wyglądało wcześniej, jak prezentowało się potem i jak przedstawia się dzisiaj. To bardzo ważne dla poznania historii i lokalnej tożsamości społecznej – mówił B. Maćkowiak.
W książce oprócz relacji osób budujących w „czynie społecznym” tutejszy dworzec oraz „małą obwodnicę” publikowanych jest 116 fotografii, które w sposób przejrzysty oraz ciekawy pokazują ówczesne realia i technologie budowy dworca oraz ul. Kwiatowej w Kępnie.

~ m

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!