Mroczeń: Teatr – refleksją nad samym sobą i źródłem wielu korzyści
Sympozjum pn. „Teatr w szkole” w Szkole Podstawowej w Mroczeniu.
Gimnazjum w Mroczeniu – obecnie już Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II – jest szkołą, która może się pochwalić swoją działalnością kulturalną i sukcesami z nią związanymi. Od września 2015 r. w szkole działa teatr uczniowski „Echo Pałacu”, który skupia uczniów klas gimnazjalnych oraz klas VII szkoły podstawowej. Prowadzeniem zajęć i reżyserią sztuk zajmują się: Joanna Gruszka i Elżbieta Ilska. Szkolny teatr wystawił już siedem spektakli utrzymanych w różnych konwencjach i prezentujących rozmaitą tematykę – od sztuk poruszających problemy młodzieży, poprzez baśnie, misterium, komedie do klasyki dramatu. Wystawiono również sztukę napisaną przez uczennice (dzisiaj już absolwentki), zaś w planie jest kolejny spektakl, którego autorką jest uczennica III klasy gimnazjum.
„Echo Pałacu” może się też poszczycić niemałym sukcesem, jaki odniosło przedstawienie „Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira. Spektakl, jako jeden z dziewięciu przedstawień w Polsce, został wytypowany w Internetowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „iTeatr” 2017 organizowanym przez TVP, gdzie w głosowaniu internautów zdobył tytuł najlepszego spektaklu. Sukces ten zmobilizował młodych aktorów do jeszcze bardziej wytężonej pracy, której efekty można podziwiać na deskach ich szkolnego teatru.
Chcąc podzielić się doświadczeniem, dobrą praktyką realizowaną z młodzieżą, J. Gruszka i E. Ilska zorganizowały sympozjum pn. „Teatr w szkole”, które odbyło się 12 marca br. w Szkole Podstawowej w Mroczeniu. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni dyrektorzy i nauczyciele szkół powiatu kępińskiego, kierownicy bibliotek, pracownicy Urzędu Gminy w Baranowie z wójt Bogumiłą Lewandowską-Siwek na czele, wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Małgorzata Wanzek, aktor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu Marcin Trzęsowski oraz rodzice wspierający działalność szkolnego teatru, skupieni w powołanej w 2015 r. Radzie Programowej Teatru, a także nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci szkoły w Mroczeniu. Celem spotkania było pokazanie, jak wielką rolę odgrywa teatr w życiu młodego człowieka, wpływając na wszechstronny rozwój młodzieży, jak i na kształtowanie postaw lokalnej społeczności. Zgromadzeni goście mogli zobaczyć przygotowaną przez E. Ilską prezentację, która pokazała działalność szkolnego teatru od momentu zainicjowania jego działalności aż do chwili obecnej i planów na przyszłość. J. Gruszka mówiła o zaletach teatru w kształceniu i wychowaniu młodzieży, o jego wpływie na aktywność uczniów, ich samoocenę oraz o relacjach panujących w grupie pracującej nad wspólnie określonym celem. Zwróciła uwagę na bogactwo i wszechstronność sztuki teatralnej, która oddziałuje na rozwój młodzieży w wielu sferach osobowości: intelektualnej, moralnej, społecznej, emocjonalnej czy estetycznej.
Ciekawie o zabawie w teatr mówił też M. Trzęsowski, który prowadził warsztaty teatralne dla uczniów z Mroczenia. Goście usłyszeli wiele cennych wskazówek dotyczących bezpośredniej pracy z dziećmi, mieli też okazję do zadawania pytań o konkretne działania teatralne.
Nie zabrakło też informacji o osobach współpracujących z Teatrem „Echo Pałacu”, które wspierają jego działalność, służąc pomocą w organizacji przedstawień. Do tego grona należą rodzice z Rady Programowej Teatru, Paweł Hańczak, który dba o oprawę muzyczną spektakli, lokalny samorząd, a także grono pedagogiczne na czele z dyrektorem Andrzejem Tyrą – inicjatorem wielu działań kulturalnych w szkole.
Spotkanie przebiegało w przyjemnej i sympatycznej atmosferze. Można mieć nadzieję, że w każdej szkole znajdą się osoby, które zachęcą dzieci do zabawy w teatr.
~ Joanna Gruszka
Bądź pierwszy!