Niezależne pismo społeczno-kulturalne regionu kępińskiego          nr indexu 379662, ISSN 1232 - 6445

MENU


 

 
Powiat Kępiński

Powiat Kępiński

 

 

 
Gmina Kępno

Gmina Kępno

 

 

 
Gmina Baranów

Gmina Baranów

 

 

 
Gmina Bralin

Gmina Bralin

 

 

 
Gmina Łęka Opatowska

Gmina
Łęka Opatowska

 

 

 
Gmina Perzów

Gmina Perzów

 

 

 
Gmina Rychtal

Gmina Rychtal

 

 

 
Gmina Trzcinica

Gmina Trzcinica

 Wiadomości


Nowy taryfikator punktów karnych

11-04-20124 kwietnia 2012 roku Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowy taryfikator punktów. Rozporządzenie muszą podpisać jeszcze dwaj ministrowie: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz minister sprawiedliwości. Dopiero wówczas nowa punktacja za wykroczenia w ruchu drogowym zostanie przesłana do publikacji w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać po 30 dniach od jego publikacji
Nowy taryfikator wejdzie w życie prawdopodobnie w maju 2012 roku.
– Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci, pasażerów oraz pieszych. Propozycje te dotyczą wykroczeń, które są najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego oraz tych wykroczeń, które występują najczęściej – mówi Małgorzata Woźniak – rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Nowy taryfikator punktów karnych przewiduje znaczne zaostrzenie kar za niektóre z wykroczeń. Przede wszystkim wyższą karę poniosą osoby parkujące w miejscu dla niepełnosprawnych czy korzystające podczas jazdy z telefonu komórkowego. Dotychczas za te przewinienia nie przyznawano punktów karnych, teraz można dostać ich aż 5. Znacznemu podwyższeniu w taryfikatorze uległo także przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami, to jest bez kasku albo bez pasów. Nowe rozporządzenie wprowadza za to przewinienie aż 4 pkt. karne. Karane będą także zimowe zabawy, a więc ciągnięcie za autem sanek czy nart. Kierowcy otrzymają za to również 5 pkt. karnych. Aż 10 pkt. karnych grozi za nieustąpienie pieszemu na pasach.
Ponadto zmiany umożliwiają policjantom dawanie kierowcom punktów karnych za wykroczenia dotychczas w ten sposób niekarane lub karane mniej surowo. W spisie tym znalazły się więc między innymi: wjeżdżanie między pojazdy w kolumnie, wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy i niezatrzymanie auta przed znakiem stop. Za takie przewinienia przyznane będą po dwa punkty. Zakrywanie tablic rejestracyjnych, zwiększenie prędkości przez kierowcę samochodu wyprzedzanego i wyprzedzenie pojazdu na sygnale w terenie zabudowanym to aż 3 pkt.
Należy też pamiętać, że 24 punkty karne to kłopoty z uprawnieniami do kierowania pojazdami i konieczność kursu. Od 2013 roku nie będzie można odpisać punktów karnych.


komentarzy: 0
powiadom znajomego

 

Aktualne wydanie


Aktualne wydanieImieniny obchodzą:

 

KSIĄŻKIBALON


REKLAMA


   


design Yark.pl