Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bazylego, Makarego, Narcyzy 2 Stycznia 2025, 15:41
Dziś 7°C
Jutro 1°C
Kultura i oświata
28 Grudnia, 2017

Nowa Wieś Książęca: „Euroweek 2017” – yes, we can!

Grupa uczniów Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej wyjechała wraz z opiekunami do Międzygórza na 5-dniowy obóz języka angielskiego.

Piętnastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej z klas IV-VII wyjechała wraz z dwoma opiekunami – Patrycją Tulij i Eweliną Patyk – do jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce – Międzygórza w Kotlinie Kłodzkiej – na 5-dniowy obóz języka angielskiego.
„Euroweek” jest programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz dla dorosłych. Ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program rozwija inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność. W celu podniesienia umiejętności społeczno-komunikacyjnych uczestników, program „Euroweek” otwiera przestrzeń do rozwijania poczucia pewności siebie poprzez zróżnicowane zadania. Mają one na celu integrację grupy i budowanie zespołu poprzez warsztaty językowe, odgrywanie ról, prezentacje, rozmowy motywacyjne oraz dyskusje grupowe z wolontariuszami. Dodatkowo, aby podnieść sprawność intelektualną i kreatywność uczestników, program obejmuje różnorodne warsztaty i zadania z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, zarządzania projektami, debat, uchodźstwa, stereotypów, porównań tematycznych i innych. Oczekiwanym efektem po zakończeniu działań jest zdolność uczestników do krytycznego myślenia i otwartość, która ma pozwolić skuteczną na analizę pozyskanych informacji.
Podczas obozu każdego dnia po śniadaniu organizowany był „Energizer”, czyli poranne gry, zabawy, śpiewy (karaoke angielskich piosenek) lub tańce („Belgijka”, „Titanic”) z wolontariuszami i innymi uczestnikami obozu. Pierwszego dnia zajęć uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy – klasy IV, V (około 30 osób) i VI, VII (około 80 osób). Starsza grupa uczestniczyła m.in. w projekcie pn. „SecretFriend” – każdy pisał na karteczce swoje imię i nazwisko, a później uczniowie się wymieniali. Pod koniec obozu należało przygotować drobny upominek dla osoby, którą się wylosowało. Innym zajęciem była „Debata Oksfordzka” – uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Na zadany wcześniej temat, jedna grupa musiała wymyślić argumenty „za”, a druga „przeciw”. Takim tematem były na przykład fast foody.
W sobotę, po śniadaniu, przyszła pora na wycieczkę. Uczestnicy obozu zwiedzali Kłodzko, gdzie szczególnie podobał im się Rynek. Udali się również w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie odwiedzili muzeum zapałek i zobaczyli jedną z tamtejszych baszt. Po powrocie i regeneracji uczniowie aktywnie uczestniczyli w nauce tradycyjnych tańców Gruzji, z której pochodzili wolontariusze. Ponadto uczniowie uczestniczyli w prezentacjach dotyczących Indonezji, Japonii, Ugandy, Indii i Meksyku. Na wieczór odbył się „Euroweek Got Talent” – jako jedyna z grupy z Nowej Wsi Książęcej wystąpiła Martyna Nawrot, która zaprezentowała gimnastykę artystyczną i dostała wielkie brawa. Pozostali uczestnicy przedstawiali swoje muzyczne lub taneczne zdolności, a kilku chłopców zaprezentowało magiczne sztuczki.
Niedziela była ostatnim dniem, w którym odbywały się zajęcia. Pierwszym zadaniem tego dnia było stworzenie aplikacji na telefon, nagranie o niej krótkiego filmu i prezentacje na forum grupy. Po południu ostatnim zadaniem, jakie czekało na uczestników, było „Mission Impossible”. Osoby, które zgłosiły się do tego zadania, miały do wykonania różne zadania, np. przebranie się za postacie z innych krajów lub nagranie horroru. Kilka osób z Nowej Wsi Książęcej również zgłosiło się do tego zdania – i zaprezentowało się rewelacyjnie.
Młodsza grupa także chętnie i aktywnie brała udział w zajęciach „Mission Impossibile”, „Casanova” lub nauce języka hiszpańskiego. W niedzielę wieczorem odbyło się oficjalne pożegnanie uczestników. W dniu wyjazdu każdy wspominał wspaniałych wolontariuszy: Memo, Seto, Teone, Batmana, Kasię, Gretę, Hiwi, Kubusia, Augustina oraz kilku innych.
Dzieci, dzięki wspaniałej atmosferze, miały możliwość poznać nie tylko innych uczestników z pozostałych szkół czy wolontariuszy z całego świata, ale również poznawały samych siebie – odkrywały swoje talenty, nabywały pewności siebie, otwartości i tolerancji, a przy okazji uczyły się pracy w grupach, samodzielności oraz nabywały odwagi w posługiwaniu się językiem.
Uczniowie wraz z nauczycielami wrócili do Nowej Wsi Książęcej nie tylko ze wspaniałymi wspomnieniami, nowymi znajomościami, pozytywną energią, ale przede wszystkim nowymi doświadczeniami. Był to pierwszy obóz „Euroweek”, ale zapewne na nim nie poprzestaną. Po powrocie do szkoły wszyscy z żalem wspominali te kilka niezapomnianych dni z nadzieją, że już niedługo będą mogli ponownie spotkać się z nowo poznanymi, wspaniałymi ludźmi, którzy na długo pozostaną w ich pamięci.

~ Patrycja Tulij, Agata Spodymek

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!