Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Cecylii, Jonatana, Marka 22 Listopada 2024, 10:01
Dziś 0°C
Jutro 3°C
Kultura i oświata
27 Grudnia, 2017

Nowa Wieś Książęca: Przyszłość świata zależy od nich

Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej.

W Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej odbył się Tydzień Edukacji Globalnej. W tym roku przebiegał pod hasłem „Cele zrównoważonego rozwoju – przyszłość świata zależy od nas”.
Czym jest Tydzień Edukacji Globalnej (TEG)? Otóż jest on coroczną, międzynarodową inicjatywą, mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W tym roku TEG był obchodzony już po raz 19. Ideą TEG jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających rozwiązywaniu tychże problemów respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Inicjatywa ta ma przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania. TEG to tydzień imprez mających na celu zarówno celebrowanie samej dziedziny edukacji globalnej, jak i popularyzowanie podejmowanych w jej zakresie zagadnień.
Działania projektowe szkoły objęły organizację i przeprowadzenie TEG oraz lekcje o tematyce globalnej prowadzone z dziećmi młodszymi oraz uczniami klas IV – VII. Przeprowadzono lekcje, na których poruszono zagadnienia: dostępu do wody pitnej, występowania wody w przyrodzie, konsekwencji braku wody, zapobiegania kryzysowi wodnemu, kryzysu wodnego, ograniczenia zasobów wody pitnej i globalnych współzależności.
Dzięki podjętym działaniom uczniowie dowiedzieli się, że: woda występuje w przyrodzie i jest potrzebna do wszystkich czynności wykonywanych przez człowieka, istnieją proste sposoby zapobiegania kryzysowi wodnemu, oszczędzanie wody jest ważne, zasoby wody pitnej są ograniczone, a człowiek ma wpływ na ich wielkość, kryzys wodny w szczególności dotyka kraje globalnego Południa, ale zagraża także Polsce oraz że nasze postępowanie wpływa na sytuację wodną w krajach globalnego Południa.
W ramach TEG uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem Maciejem Standziakiem. Prelegent w interesujący sposób przedstawił swój pobyt w Hiszpanii. Spotkanie zostało przyjęte bardzo ciepło i wzbudziło ciekawość uczniów. Szczególne zainteresowanie uczniowie wykazywali informacjami dotyczącymi zwyczajów i obyczajów panujących w Hiszpanii. M. Standziak krótko przedstawił sytuację mieszkańców prezentowanych terenów oraz opowiedział o zróżnicowaniu kulturowym regionu. Jego pobyt w Hiszpanii został uwieczniony na licznych zdjęciach. W ostatniej części spotkania mówca chętnie odpowiadał na pytania i zachęcał do podjęcia „przygody życia”, jaką może być podróżowanie. Organizowanie takich spotkań jest zasadne, ponieważ uczniowie mają dzięki temu większy kontakt z inną kulturą i poszerzają swoją wiedzę.
W ramach TEG odbyła się prezentacja „Wszyscy różni, ale równi – prawo dzieci do nauki”. Uczniowie szkoły w Nowej Wsi Książęcej dowiedzieli się, że zdobycie wykształcenia to w dzisiejszym świecie jedna z najskuteczniejszych dróg do rozwiązywania problemów globalnych, a edukacja jest jednym z podstawowych praw człowieka. Niestety, w niektórych rejonach świata prawo do edukacji jest nagminnie łamane. Przykładem może być choćby Afryka. Dochodzi tam do ciężkich naruszeń praw człowieka, np. częste jest wymuszanie przez rodzinę przedwczesnego małżeństwa czy zmuszanie dzieci do ciężkiej pracy. W Afryce miliony dzieci pozbawione są też prawa do edukacji. Państwa afrykańskie są bardzo biedne i nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom nawet podstawowej edukacji.
W Tygodniu Edukacji Globalnej przeprowadzono również konkurs plastyczny pod hasłem „Szanuj wodę”. Prace miały informować o tym, w jaki sposób dzieci mogą się przyczynić do oszczędzania zasobów wody pitnej.

~ Elżbieta Kuropka

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!