Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 14:52
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Kraj
13 Grudnia, 2017

Ostrów Wlkp.: Bezpieczna praca w rolnictwie

Szkolenie dla rolników i uczniów klas o profilu rolniczym, przeprowadzone przez Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim we współpracy z Oddziałem Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.

21 listopada br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie odbyło się szkolenie dla rolników i uczniów klas o profilu rolniczym, którzy przygotowują się do odbycia praktycznej nauki zawodu, przeprowadzone przez Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim we współpracy z Oddziałem Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.
Seminaria prowadzili: inspektor OR Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim Tomasz Będzieszak oraz Andrzej Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy – Oddział w Ostrowie Wielkopolskim. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I TB – technik agrobiznesu i Branżowej Szkoły Zawodowej, uczący się w zawodzie rolnik, a także rolnicy, którzy w przyszłości będą przyjmować uczniów na praktyki zawodowe w swoich gospodarstwach.
Co roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rejestruje ponad 20.000 wypadków przy pracy rolniczej. Do wypadków dochodzi najczęściej wskutek: upadku z wysokości (z drabin, ciągnika, niezabezpieczonych otworów) i upadku na nierównym podłożu (śliskie, nieutwardzone podłoże, progi w drzwiach, bałagan), uderzeń, pogryzień, przygnieceń przez zwierzęta czy też pochwycenia lub uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń rolniczych. Najczęstsze przyczyny wypadków to: źle zaplanowana praca, wykonywana w nieprawidłowy sposób, nieuwaga, rutyna, pośpiech, przemęczenie i ignorowanie zagrożeń, śliskie, grząskie, nierówne podłoże, nieumiejętna obsługa zwierząt, niezapewnienie zwierzętom dobrostanu, drabiny i schody w złym stanie technicznym, zbyt wysokie progi w drzwiach, niezabezpieczone kanały gnojowe i otwory w stropach i ścianach oraz brak osłon i zabezpieczeń na niebezpiecznych elementach maszyn. Kolejnym zagrożeniem dla rolników są także choroby zawodowe: są bardzo rzadko wykrywane – brak systematycznych badań lekarskich, brak wyraźnych objawów w fazie początkowej wielu chorób zawodowych, zbyt późno podejmowane skuteczne leczenie, przyczyną większości chorób układu oddechowego, np. astmy oskrzelowej, są pyły rolnicze, systematyczny wzrost liczby chorób odkleszczowych oraz bardzo niebezpieczne choroby odzwierzęce – zakaźne i pasożytnicze, z trudnymi do wyleczenia powikłaniami.
Upadki osób to co drugie nieszczęśliwe zdarzenie w gospodarstwie. Aby uniknąć upadku należy: utwardzić i wyrównać podwórze oraz przejścia, używać tylko solidnych, atestowanych drabin, zlikwidować oblodzenia podwórzy i przejść w obrębie zagrody np. przez posypywanie piaskiem oraz zabezpieczyć pokrywami lub barierkami ochronnymi wszelkiego rodzaju otwory, kanały, studzienki i szamba.
Kolejną ważną kwestią jest obecność dzieci w miejscu pracy. Jeżeli dziecko pomaga w pracy konieczna jest: dbałość, by nie odbywało się to kosztem jego czasu przeznaczonego na naukę, wypoczynek lub zabawę, opieka nad małym dzieckiem i zapewnienie mu bezpiecznego miejsca zabaw, eliminacja prac, które mogą być dla niego zbyt ciężkie, szkodliwe lub niebezpieczne, szczególna ostrożność rodzica przy manewrowaniu pojazdami rolniczymi, a także rozważna praca osób dorosłych, koniecznie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, dzięki czemu nie tylko chroni się swoje życie i zdrowie, ale także uczy się tych zasad własne dzieci.
Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymali materiały wydawnictwa Państwowej Inspekcji Pracy: broszury, ulotki, karty bhp – dobre praktyki podczas prac w rolnictwie oraz listy kontrolne – bhp w gospodarstwie rolnym.
Druga część seminarium odbędzie się w lutym 2018 r.

~ Jan Kokot

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!