Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa 26 Listopada 2024, 00:06
Dziś 7°C
Jutro 6°C
Sport
7 Grudnia, 2017

Piłka nożna: Po raz szesnasty uczczą pamięć działacza

W sobotę, 9 grudnia w Hali Sportowej im. Polskich Olimpijczyków w Opatówku rozegrana zostanie szesnasta edycja Halowego Turnieju Seniorów im. Generała Edwarda Pastuszka. W ciągu ostatnich lat prestiż tej imprezy stopniowo rósł i dzisiaj jest to już turniej o uznanej renomie. Przez ostatnie lata kibice w okręgu kaliskim mieli okazję oglądać wielu świetnych piłkarzy i bardzo dobre zespoły. Turniej, uważany za nieoficjalne mistrzostwa okręgu kaliskiego w halowej piłce nożnej, należy do jednej z najbardziej prestiżowych imprez organizowanych przez Kaliski Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

Zrobimy ci memoriał

Po śmierci generała Edwarda Pastuszka, w styczniu 2002 roku, w Kaliszu od razu zaczęto się zastanawiać, jak można uczcić pamięć tego wielkiego działacza. Najbardziej konkretny w swoich planach był Lech Topolan (obecnie wiceprezes do spraw szkolenia Kaliskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej), który po śmierci generała Edwarda Pastuszka miał powiedzieć: „Drogi Edwardzie, zrobimy Ci memoriał”. – Zgodę na realizację tego pomysłu wyrazili jednogłośnie członkowie Zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Kaliszu – wspomina Wojciech Kwiatkowski, I wiceprezes Kaliskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Kaliszu. – Edward Pastuszek był przecież prezesem Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Kaliszu w latach 1978-1988. Później otrzymał on tytuł honorowego prezesa i do końca swoich dni aktywnie uczestniczył w życiu kaliskiego związku – dodaje Wojciech Kwiatkowski. Zgodę na realizację pomysłu zorganizowania memoriału wyraziła także rodzina Edwarda Pastuszka. Pod koniec 2002 roku rozpoczęto przygotowania i zdecydowano, że I Memoriał będzie rozgrywany w Ostrowie Wielkopolskim. W styczniu 2003 roku okazało się, że wysiłek pomysłodawców turnieju przyniósł oczekiwane rezultaty i już rok po śmierci generała Pastuszka, odbyła się pierwsza edycja turnieju.

Początek

18 stycznia 2003 roku w pierwszej edycji turnieju rozegranego w Ostrowie Wielkopolskim rywalizowało osiem zespołów: Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski, Polonia Kępno, Centra Ostrów Wielkopolski, KKS Kalisz, LKS Gołuchów, Jarota Jarocin, Prosna Kalisz oraz Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Pierwszy turniej im. generała Edwarda Pastuszka zainaugurowano meczem pomiędzy Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski – KKS Kalisz, w którym triumfowali piłkarze z Koźmina Wielkopolskiego. W pierwszym finale spotkały się zespoły Centry Ostrów Wielkopolski oraz wspomnianego Białego Orła. Triumfowali piłkarze z Koźmina Wielkopolskiego, którzy zwyciężyli w finale 5:4. Trzecie miejsce zajęła występująca wówczas w czwartej lidze Polonia Kępno, która w decydującym spotkaniu 3:2 pokonała Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Dalsze miejsca zajęły drużyny Prosny Kalisz, Jaroty Jarocin oraz LKS-u Gołuchów. Ostatnie miejsce w pierwszej edycji turnieju zajął kaliski KKS. Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju został Hubert Oczkowski z Jaroty Jarocin. Tytuł dla najlepszego bramkarza powędrował w ręce Mateusza Osiewały z ostrowskiej Centry. Rangę memoriału podniosła obecność Michała Listkiewicza – Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, który prowadził mecz o Superpuchar. Zmierzyły się w nim Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski ze zwycięzcą rozgrywanego równolegle w Kaliszu-Szczypiornie Ogólnopolskiego Halowego Turnieju Służby Więziennej im. generała Edwarda Pastuszka. Po niezwykle zaciętym pojedynku lepsi okazali się piłkarze reprezentujący Zarząd Okręgu Śląskiego Służby Więziennej w Katowicach, którzy dopiero po serii rzutów karnych pokonali Białego Orła 6:4. W regulaminowym czasie gry padł remis 3:3. Pierwszy Memoriał im. Generała Edwarda Pastuszka okazał się sporym sukcesem, dlatego organizatorzy zdecydowali, że kolejna edycja imprezy odbędzie się już w następnym roku.

Były turnieje półfinałowe

W 2004 roku, podobnie jak w pierwszej edycji, w imprezie ponownie wystąpiło osiem zespołów. Wcześniej w Kępnie i Ostrowie Wielkopolskim rozegrano turnieje półfinałowe do II Halowego Turnieju Seniorów im. generała Edwarda Pastuszka. 11 stycznia 2004 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się pierwszy z dwóch turniejów półfinałowych. Wystąpiło w nim siedem zespołów. Zwyciężył czwartoligowy Gawin Królewska Wola, który w finale pokonał Orła Mroczeń 4:2. Trzecie miejsce zajęli piłkarze drugiego zespołu Polonii Kępno. Na kolejnych miejscach uplasowały się: LZS Olszowa, Sokół Świba, Płomień Opatów oraz Pogoń Trębaczów. Do turnieju finałowego awansował Orzeł Mroczeń i Polonia II Kępno. Tydzień później rywalizowano w Ostrowie Wielkopolskim w drugim turnieju półfinałowym. W meczach decydującym o awansie do turnieju głównego Centra Ostrów Wielkopolski 7:1 rozniosła Czarnych Dobrzyca, a Astra Krotoszyn 5:3 pokonała Piasta Kobylin. W ostrowskim turnieju startowała jeszcze Jarota Jarocin, Unia Szymanowice oraz Iskra Sieroszewice. 25 stycznia 2004 roku osiem drużyn przystąpiło do rywalizacji w turnieju głównym.

Kępińskie akcenty turnieju

W 2007 roku po raz pierwszy w historii Halowy Turniej Seniorów im. Generała Edwarda Pastuszka gościł w Kępnie. Współorganizatorem turnieju sprzed dziesięciu lat była Polonia Kępno, a turniejowe mecze odbywały się w Hali Widowiskowo-Sportowej Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W kępińskim turnieju wystartowały czwartoligowe zespoły: Mebli Doktór Czarnylas, Centry Ostrów Wielkopolski, Piasta Kobylin, Białego Orła Koźmin Wielkopolski oraz Ostrovii Ostrów Wielkopolski. Grono ośmiu zespołów uzupełniły Polonia Kępno, Sokół Bralin i Orzeł Mroczeń. Aż trzy drużyny reprezentujące powiat kępiński spisały się bardzo słabo zajmują ostatnie trzy miejsca w turnieju. Na pocieszenie najskuteczniejszym zawodnikiem imprezy został występujący wówczas w Sokole Bralin, Damian Michalski. Pozostałe nagrody otrzymali Andrzej Dziuba z Mebli Doktór Czarnylas (najlepszy zawodnik) oraz Michał Śliwiński z Centry (najlepszy bramkarz). Memoriał rozgrywany w Kępnie wygrali piłkarze Mebli Doktór Czarnylas, którzy w finale pokonali zespł Centry Ostrów Wielkopolski. Na najniższym podium kępińskiego turnieju stanęli piłkarze z Koźmina Wielkopolskiego. W meczu o Superpuchar wicemistrz kraju pracowników służby więziennej – drużyna z Poznania rozbiła zespół z Czarnegolasu aż 5:0. Kępno, gospodarzem tego prestiżowego turnieju było jeszcze w 2013 roku. Obok Polonii w turnieju wystąpił też zespół Orła Mroczeń. Nasze zespoły nie zaliczyły jednak tej imprezy do udanych. Orzeł został sklasyfikowany na piątym miejscu, z kolei kępińska Polonia uplasowała się pozycję niżej. Kępińskiemu zespołowi na otarcie łez pozostała nagroda dla najlepszego bramkarza turnieju, którym został Bartłomiej Skupień. Jak dotąd największym sukcesem – z drużyn powiatu kępińskiego – może poszczycić się Orzeł Mroczeń, który w 2008 roku podczas szóstej edycji turnieju dotarł do wielkiego finału, przegrywając w nim 1:4 z Meblami Doktór Czarnylas. W drodze do finału podopieczni Marka Wojtasiaka pokonali Centrę Ostrów Wielkopolski oraz Polonię Kępno. Remisem zakończyło się z kolei grupowe spotkanie z Białym Orłem Koźmin Wielkopolski. Na parkiecie hali w Doruchowie szalał Marcin Górecki, który został najskuteczniejszym piłkarzem turnieju.

~ BAS

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!