Piłka nożna: WZPN przyjął ważne zmiany na nowy sezon
W rozpoczętym przed kilkoma dniami sezonie 2019/2020 będą obowiązywać nowe zasady awansów i spadków w wielkopolskich rozgrywkach. Władze Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w przededniu rozpoczęcia sezonu przyjęły zmiany związane z promocjami do wyższych lig oraz spadkami na niższe szczeble rozgrywkowe.
Nowe regulacje są jednolite w skali całego województwa dla poszczególnych szczebli rozgrywkowych. Standaryzacja zasad była możliwa dzięki wprowadzeniu jednolitych pod względem liczebności lig. Co warte podkreślenia, w odpowiedzi na liczne głosy, płynące ze strony klubów, rozszerzone zostały możliwości awansu do wyższej ligi. W piątej lidze i klasie okręgowej także wicemistrzowie otrzymają w przyszłym roku szansę promocji na wyższy szczebel rozgrywkowy. Droga będzie wiodła jednak poprzez mecze barażowe, które będą rozgrywane w czerwcu 2020 roku. Kolejnym atutem nowych zasad awansów i spadków, przyjętych przed tygodniem przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, jest ich uniezależnienie terytorialne od spadków z wyższych lig. Do tej pory, przy podziale okręgowym, spadek zespołu z danego okręgu powodował w nim zwiększenie spadków w niższej klasie. Wskutek tego dochodziło do sytuacji skrajnych, gdy w zależności od okręgu, z klasy okręgowej spadały od jednej do pięciu drużyn. Dzięki nowym zasadom jasno określona została liczba spadających, a jej zwiększenie jest rozłożone na cały poziom ligowy zamiast konkretnej grupy. Przy tworzeniu zasad przyjęto założenie braku spadku wielkopolskich drużyn z trzeciej ligi. Każda taka degradacja spowoduje zwiększenie liczby spadków adekwatnie do zaprezentowanych regulacji.
Najwyższą klasą rozgrywkową, prowadzoną przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, jest czwarta liga. Na tym szczeblu tylko mistrz uzyska bezpośredni awans do trzeciej ligi. Degradacją z kolei zagrożone są minimum dwa zespoły (miejsca 17-18). Liczba spadków może zostać jednak zwiększona o liczbę spadkowiczów z trzeciej ligi. Związkowi działacze planują rozegrać jeszcze baraże, których stawką będzie utrzymanie. Wystąpi w nim najniższej notowany zespół, który nie zostanie objęty spadkiem. W piątej lidze bezpośredni awans na wyższy szczebel wywalczy mistrz rozgrywek, a wicemistrz szansy będzie musiał poczekać w meczu barażowym. Spadek z piątej ligi do klasy okręgowej zaliczą minimum trzy zespoły (miejsca 14-16). Dodatkowo, w przypadku zwiększenia liczby spadków z czwartej ligi, piąty szczebel rozgrywkowy opuści też drużyna z miejsca 13. w kolejności na podstawie bilansu z rozgrywek. Identyczna sytuacja związana z awansami i spadkami będzie miała miejsce w klasie okręgowej. Na szczeblu klasy A awans do klasy okręgowej wywalczą po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy rozgrywkowej. Z kolei spadkiem do klas B zostaną objęte minimum dwa zespoły (miejsca 13-14) oraz trzy zespoły sklasyfikowane na 12. miejscach w kolejności na podstawie bilansu z rozgrywek. W przypadku większej liczby spadków z klasy okręgowej także miejsce 11. nie będzie gwarantowało utrzymania. W klasach B bezpośredni awans wywalczą mistrzowie wszystkich grup. Dodatkowo wicemistrzowie grup od 1 do 10 również uzyskają promocję do klasy A. Dodajmy jeszcze, że przez bilans, o którym mowa wyżej, rozumie się kolejno liczbę zdobytych punktów w całych rozgrywkach, różnicę bramek w całych rozgrywkach oraz liczbę zdobytych bramek w całych rozgrywkach. Klasyfikacja na podstawie bilansu tworzona będzie dla jednakowej liczby spotkań każdej z drużyn. W przypadku różnicy spotkań wynikającej z różnej liczby drużyn biorących udział w poszczególnych grupach lig, liczbę wyników branych pod uwagę zrównuje się do najmniejszej liczebnie ligi branej pod uwagę. Zrównanie następuje przez nieuwzględnienie w bilansie wyników z drużyną/drużynami najniżej notowanymi.
~ BAS
Bądź pierwszy!