Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kamila, Karoliny, Roberta 18 Lipca 2024, 14:34
Dziś 21°C
Jutro 27°C
Powiat
28 Lutego, 2018

Powiat: Bariery działalności gospodarczej

Późnym latem ubiegłego roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane związane z koniunktury gospodarczej na najbliższe miesiące w Wielkopolsce. Z raportu GUS wynika, że wielkopolscy przedsiębiorcy optymistycznej oceniają ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym we wrześniu br. niż miało miejsce w sierpniu, rosną bowiem bieżący portfel zamówień i produkcja.

Pół roku wcześniej z opublikowanego komunikatu GUS o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa wielkopolskiego – sierpień 2016 wynikało, że wielkopolscy przedsiębiorcy optymistycznej oceniają ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym we wrześniu br. niż miało miejsce w sierpniu, rosną bowiem bieżący portfel zamówień i produkcja Rezultaty te widać i na kępińskim rynku stolarko – meblowym. Analitycy z GUS twierdzili, że sytuacja finansowa w przeważającej większości zakładów pracy jest dobra. Pracodawcy deklarują, iż prognozy są optymistyczne i bardziej korzystne od formułowanych przed miesiącem. Planowany jest wzrost zatrudnienia, większy od zapowiadanego w sierpniu. Przedsiębiorcy przewidują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą jednak rosnąć, nieco szybciej niż oczekiwano przed miesiącem.
Natomiast w budownictwie ogólny klimat koniunktury oceniany jest we wrześniu mniej niekorzystnie niż w sierpniu. Diagnozy produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż w sierpniu. Utrzymują się negatywne oceny portfela zamówień, prognozy wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach może on nie zmienić się. Budowlańcy przewidują, że ceny robót budowlano-montażowych będą spadać nieznacznie, wolniej niż oczekiwano w sierpniu.
Największy odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej we wrześniu br. jest odnotowany w jednostkach prowadzących działalność z zakresu usług (10,3%), w dalszej kolejności – handlu detalicznego (6,3%), budownictwa (4,9%), handlu hurtowego (3,6%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa budowlane, zgłaszające bariery, związane są z kosztami zatrudnienia (53,7% we wrześniu br., 61,2% przed rokiem) oraz konkurencją na rynku (43,5% we wrześniu br., 49,0% w analogicznym miesiącu ub. r.).
Podobnie jak trudności związane z kosztami materiałów (z 28,9% do 19,5%), są to bariery, których znaczenie w skali roku spadło w istotnym stopniu. W porównaniu z wrześniem 2015 r. najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 22,2% do 34,0%).
W ujęciu rocznym najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem pracowników (z 9,4% do 21,3%), a spadło – bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 43,8% do 34,5%). Największe trudności wskazywane przez firmy usługowe, zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (60,7% we wrześniu br., 61,8% przed rokiem) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (52,2% we wrześniu br., 52,3% przed rokiem).

~ m

zdjęcie ilustracyjne, fot. www.rp.pl

Więcej w nr 9 (1264) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!