Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dagny, Sławomiry, Wiktora 24 Grudnia 2024, 06:02
Dziś 3°C
Jutro 3°C
Kraj
1 Sierpnia, 2018

Powiat: Co to było za zaćmienie!

W miniony piątek, 27 lipca 2018 r. miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca, wyjątkowe, bo najdłuższe w XXI wieku.

Ziemia cały czas rzuca cień, jednak Księżyc podczas swej pełni najczęściej mija go powyżej lub poniżej. Jednak gdy zaczyna w niego wchodzić, zaczyna się zaćmienie. Środkowa, najciemniejsza część cienia nazywana jest cieniem głównym, zaś zewnętrzna, jaśniejsza, półcieniem. W zależności od tego, przez którą część cienia przechodzi Księżyc, zaćmienie nazywane jest więc półcieniowym lub całkowitym.
Faza maksymalna piątkowego całkowitego zaćmienia trwała godzinę i 43 minuty, przy czym ogólny, możliwy maksymalny czas tej fazy może osiągnąć godzinę i 47 minut, czyli niewiele więcej. Na długość zaćmienia miał wpływ splot trzech czynników. Po pierwsze, Księżyc przeszedł przez niemal całą średnicę cienia Ziemi. Po drugie, Ziemia w lipcu znalazła się w okolicy najbardziej odległego punktu swojej orbity od Słońca, stąd jej cień jest najdłuższy i najszerszy. Po trzecie, sam Księżyc znalazł się w okolicy punktu najbardziej odległego od Ziemi na swojej orbicie, a tam Księżyc ma najmniejszą średnicę kątową i najwolniej się porusza. A przysłowiową „kropką nad i” było bliskie sąsiedztwo na niebie bardzo jasnego Marsa, który akurat tej nocy maksymalnie zbliżył się do Ziemi.

~ Oprac. bem

Więcej w nr 31 (1286) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

 

 

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!