Powiat: Pamiętają o „leśnych” bohaterach
1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak dziś Ukraińcy, żołnierze z powojennej konspiracji też strzelali do okupanta z Moskwy, walcząc o niepodległa Polskę.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania „Solidarności” w 1980 r. – najliczniejszą formą zorganizowanego buntu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy komunistycznej. W Kępińskiem, już wczesną wiosną 1945 r., powstały pierwsze oddziały partyzanckie, walczące z organami bezpieczeństwa publicznego. W latach 1945-1948 w regionie walczyło kilka zorganizowanych grup partyzanckich, do najliczniejszych należały oddziały: Franciszka Olszówki „Otta”, Józefa Zawadki „Waldemara” i Stanisława Panka „Rudego”. Szacunkowo w tym czasie, walcząc o niepodległą Polskę w południowej Wielkopolsce, zginęło ponad 100 partyzantów, a skazanych przez sądy komunistyczne było kilkaset osób.
Kępnianie pamiętają o ofiarach, które miały być „zamilczane na wieki”. 1 marca przed południem Starostwo Powiatowe zorganizowało spacer historyczny ulicami miasta śladem Żołnierzy Niezłomnych, który poprowadził Mirosław Łapa, redaktor naczelny „Tygodnika Kępińskiego”. Historie związane z prześladowaniem walczących o wolność wysłuchali m.in.: starosta Robert Kieruzal, wicestarosta Alicja Śniegocka, asystentka posłanki Andżeliki Możdżanowskiej – Anna Lis oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr I wraz z opiekunem Izabelą Maciejewską.
~ G.G.
Więcej w nr 10 (1469) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”
Bądź pierwszy!