Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adama, Ewy, Irminy 24 Grudnia 2024, 21:26
Dziś 3°C
Jutro 3°C
Kraj
10 Sierpnia, 2018

Powiat: Policjanci kontrolowali kierowców

Działania pn. „Prędkość – zero tolerancji” na drogach powiatu kępińskiego.

Policjanci w całej Polsce – również w powiecie kępińskim – prowadzili działania pn. „Prędkość – zero tolerancji”. Nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych, dlatego funkcjonariusze prowadzą akcje, podczas których surowo traktują kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Działania zostały przeprowadzone zarówno na lokalnych drogach, jak i na głównych ciągach komunikacyjnych.
Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, w tym śmiertelnych wypadków. Wielu kierowców lekceważy obowiązujące przepisy, czym stwarzają realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Co trzecia osoba, która ginie na drodze oraz 25% rannych w wyniku zdarzeń drogowych, to ofiary nadmiernej prędkości. Jedna czwarta wypadków na drodze jest spowodowana niedostosowaniem prędkości do panujących warunków. .
W 2017 r. zdecydowana większość wypadków w Polsce – 23.262 (71% ogółu) – miała miejsce w obszarze zabudowanym. Zginęło w nich 1.238 osób (43,7% ogółu), a 27.014 zostało rannych (68,4%). Poza obszarem zabudowanym miało miejsce 9.498 wypadków (29% ogółu), zginęło w nich 1.593 osoby (56,3%), a obrażenia ciała odniosło 12.452 uczestników ruchu (31,6%). Mimo iż większość wypadków wydarzyła się na obszarze zabudowanym, w wyniku wypadków mających miejsce w obszarze niezabudowanym zginęło więcej osób – prawie w co szóstym wypadku, podczas gdy w obszarze zabudowanym – w co dziewiętnastym. Przyczynę takiego stanu rzeczy upatrywać można w tym, że na obszarach niezabudowanych kierujący rozwijają większe prędkości.
Głównym celem prowadzonych przez policjantów działań było zapobieganie wypadkom drogowym przez egzekwowanie od kierujących przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Policjanci byli szczególnie wyczuleni na te kategorie wykroczeń i przestępstw drogowych, które są głównymi przyczynami wypadków – nadmierna prędkość, kierowanie pod wpływem alkoholu czy nieprawidłowo wykonywane manewry. - Funkcjonariusze mieli za zadanie wyeliminować z dalszej jazdy jak największą ilość drogowych piratów. W trakcie działań funkcjonariusze wykorzystywali sprzęt pomiarowy m.in. videorejestratory, radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie – podkreśla oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kępnie st. sierż. Filip Ślęk.
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kępnie podczas działań skontrolowali łącznie 16 pojazdów, ujawniając 13 wykroczeń oraz zatrzymując jednego nietrzeźwego kierującego. Ponadto za zły stan techniczny pojazdów zatrzymano dwa dowody rejestracyjne.
Odbyła się również ogólnopolska akcja „Pasy”. Podczas jej realizacji funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa przez użytkowników pojazdów. Pasy bezpieczeństwa ratują życie – jeśli nie są zapięte, w przypadku wyrzucenia osoby przez przednią szybę samochodu, podczas uderzenia w przeszkodę, ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe. - Być może pasy nie ocalą życia podczas uderzenia w twardą przeszkodę z prędkością 100 czy więcej kilometrów na godzinę, ale życie można stracić, nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa, jadąc przy zderzeniu z prędkością zaledwie 50-60 km/h – przestrzega st. sierż. F. Ślęk.

~ Oprac. KR 

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!