Poznań: Udane targi dla kępińskich producentów mebli
Targi Poznańskie „Meble Polska” to jedno z największych przedsięwzięć biznesowych branży meblarskiej w Europie, a jednocześnie marketingowa promocja eksportu polskiej produkcji meblowej, w której od wielu lat uczestniczą producenci mebli z powiatu kępińskiego.
Targi „Meble Polska” w Poznaniu od ośmiu lat organizowane są w nowej kontraktacyjnej formule i coraz częściej zaliczane są do elitarnego grona najważniejszych imprez targowych branży meblowej w Europie. Dla wystawców swoich produktów targi są bardzo dobrą okazją do prezentacji najnowszych propozycji rynkowych wśród kupców meblowych z całego świata. Tegoroczną edycję targową, jak szacują organizatorzy, odwiedziło ponad 20 tysięcy dystrybutorów mebli, z 50 krajów. Edycja 2018, która odbyła się od 6 do 9 marca br., potwierdziła wyjątkową rolę tego wydarzenia, jako jednego z najskuteczniejszych narzędzi promocji eksportu polskiej produkcji meblowej. Jednocześnie dzięki wystawcom poznańskie targi mebli zaliczane są do elitarnego grona najważniejszych imprez targowych branży meblowej w Europie.
Podczas tegorocznych targów „Meble Polska” swoje nowości meblowe przedstawiła bardzo szeroka reprezentacja firm polskich. Zainteresowanie udziałem w tym wydarzeniu wyrazili wszyscy najważniejsi polscy producenci poszukujący nowych kontaktów eksportowych, dzięki czemu ponownie będzie to największa na świecie prezentacja możliwości produkcyjnych polskiej branży meblarskiej.
Oferta tegorocznych targów meblowych w Poznaniu była bardzo urozmaicona. Obok mebli z płyty meblowej na stoiskach zobaczyć można było wiele ciekawych kolekcji z litego drewna i inne meble klasy premium. Wiele wzorniczych perełek znalazło się w dużej prezentacji mebli tapicerowanych
Co roku przybywa także wystawców zagranicznych, którzy na poznańskich targach poszukują kupców. Oferta targów meblowych staje się też coraz bardziej urozmaicona tematycznie. Ekspozycję uzupełnia bogata oferta materacy, w których produkcji Polska jest jednym ze światowych liderów.
Dla licznych zwiedzających targi meblowe stanowią największą w Polsce i w tej części Europy prezentację oferty polskiego przemysłu meblarskiego. Jest tu możliwość zapoznania się z najnowszymi kolekcjami na nowy sezon, spotkania liderów rynku i zawarcia kontraktów. Dodatkową atrakcją są organizowane w tym samym czasie targi „Home Decor”, na których przedstawiciele salonów meblowych mogą złożyć zamówienia na artykuły wyposażenia wnętrz.
Kępińscy producenci mebli na targach
Jak co roku tak i w tej edycji targów „Meble Polska” uczestniczyła liczna reprezentacja producentów mebli z naszego powiatu. Są to już znane i uznane marki meblowe, liczące się w dystrybucji mebli u przedstawicieli różnorodnych sieci salonów meblowych z Polski jak i zagranicy, takie jak: Grupa Meblowa HK z Piasek, Benix z Mroczenia, Wersal z Jankowych, Gabi z Piasek, Dig-Net Lenart z Mroczenia, Meble Marzenie z Opatowa, Idźczak-Meble z Łęka Opatowska, Elmar z Jankowych, Calitan z Łęki Opatowskiej, Maridex z Olszowy, Drewmix z Łęki Mroczeńskiej, Dolmar z Donaborowa, Jurek z Baranowa… czy wiele innych.
Pierwszego dnia targów „Meble Polska” członkowie Sądu Konkursowego Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich ogłosili werdykt laureatów zgłoszonych do konkursu. Wśród nagrodzonych Złotym Medalem znalazła się firma Wersal Zbigniewa i Łukasza Kaczorowskich z Janków za narożnik z funkcją spania „Molina”, zaprojektowany przez Zenona Lipińskiego.
Większe zainteresowanie meblami skrzyniowymi
Kępińscy producenci mebli zauważyli na tegorocznych targach spory wzrost liczby kontrahentów, a nie tylko zwiedzających. Dotyczy to szczególnie handlowców zagranicznych z Europy i Azji. - Jest o wiele większe zainteresowanych naszymi meblami niż to miało miejsce na wcześniejszych targach. Teraz handlowcy są już merytorycznie przygotowani i szukają konkretnych mebli. To dla nas lepiej, bo znamy ich oczekiwania – mówi Sebastian Kaczorowski, dyrektor Grupy Meblowej HK, w skład której wchodzą: Fabryka Mebli Piaski, Meble – Laski oraz Meble Łubnice – Pionier. - Udało się nam pozyskać tu kilku nowych odbiorców naszych mebli. Już dziś mogę powiedzieć, że patrząc na zainteresowanie klientów i prowadzone negocjacje handlowe, targi uznaję dla naszej grupy producenckiej za bardzo udane – stwierdza S. Kaczorowski. Każdy z wystawców przygotował na targi najnowsze wzory i modele produkowanych mebli. - Naszym największym hitem meblowym są meble skrzyniowe, przykładowo meble młodzieżowe z produkowanym łóżkiem piętrowym. Dużym zainteresowaniem odbiorców cieszą się nasze szafy z otwieranymi drzwiami harmonijkowymi. A nowym trendem meblowym są meblościanki na wysokich nogach w skandynawskim stylu – dodaje dyrektor Grupy Meblowej HK. Jak co roku handlowcy są zainteresowani zakontraktowaniem mebli tapicerowanych – narożników, sof i foteli. - Daje się jednak już zauważyć większe zainteresowanie meblami skrzyniowymi, niż to miało miejsce w ubiegłym roku. Mamy więcej zamówień na ten rodzaj mebli, a z drugiej strony to nasze firmy są przygotowane na prezentacje tego typu zamówień. Już dziś mamy gotowy do wysyłki różny asortyment tego typu mebli – informuje S. Kaczorowski.
Hit to SI
Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu boksów wystawienniczych na kępińskich stoiskach meblowych było zawsze wielu zwiedzających, a co za tym idzie - przed naszymi wystawcami otwierają się całkiem nowe perspektywy rozwoju eksportu. Do jednej z wyróżniających się ekspozycji należała kompozycja meblowa firmy Dig-Net Lenart z Mroczenia - Targi dla wszystkich producentów z naszego regionu są bardzo udane. Firmy już teraz mają dużo pracy, a po targach będą miały jeszcze więcej. Sprzyja to rozwojowi gospodarczemu rodzimych przedsiębiorstw – wyjaśnia Jan Lenart, właściciel firmy Dig-Net Lenart. - Na tegorocznych targach prowadzone są rozmowy z handlowcami bardzo konkretne i maremotoryczne, co mnie jako producenta bardzo cieszy. Nasza firma prezentuje przekrój meblowy dla wszystkich użytkowników, począwszy od dzieci, a skończywszy na meblach dla seniorów. Naszym tegorocznym szlagierem targowym jest kolekcja SI, to jest ten hit meblarski, który budzi największe zainteresowanie naszych klientów - zauważa J. Lenart.
Po raz pierwszy na targach
W tegorocznej edycji targowej biorą też udział firmy z naszego powiatu, produkujące meble, które po raz pierwszy uczestniczą w tak dużym wydarzeniu handlowym i prezentują swoje wyroby szerokim rzeszom zwiedzających oraz pośrednikom handlowym. Do takiej grupy przedsiębiorstw należy firma Linneo z Perzowa. - Wystawiamy swoją kolekcję mebli po raz pierwszy na targach poznańskich i nie ukrywam, że cieszy się ona dużym zainteresowaniem zwiedzających, jak i kupców. Udało się nam pozyskać do współpracy handlowej kilku nowych zwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszą się nasze meble tapicerowane: sofy i fotele, gdzie klienci przywiązują dużą uwagę do kolorystyki mebla – wyjaśnia Dawid Linka, syn właściciela Linneo Andrzeja Linki z Perzowa.
Dobre perspektywy na kolejne lata
Podsumowując targi „Meble Polska” w Poznaniu, można stwierdzić, że to przedsięwzięcie handlowe na najwyższym poziomie, porównywalnym do targów w Mediolanie, Kolonii czy Bombaju. Uczestnicząca w nich znacząca rzesza kupców meblowych z firm europejskich z roku na rok wzrasta, co czyni targi liczącym się graczem wystawowym w światowej branży meblarskiej. Wśród zagranicznych zwiedzających najliczniej reprezentowani byli handlowcy, jak co roku handlowcy z Niemiec, ale również uczestniczyli w nich kupcy z Wielkiej Brytanii, Czech, Litwy, Holandii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Azji.
Liczne grono uczestniczących w targach kępińskich przedsiębiorców ocenia, że była to najlepsza jak dotąd edycja targowa. Sukces ubiegłorocznych targów sprawił, że do udziału zgłosiło się tym razem wiele nowych firm, a spora część dotychczasowych wystawców zdecydowała się pokazać na targach jeszcze szerszy asortyment mebli i zwiększyła w tym celu powierzchnię stoisk, co dobrze wróży tej inicjatywie targowej na kolejne lata.
~ m
Bądź pierwszy!