Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dagny, Sławomiry, Wiktora 23 Grudnia 2024, 15:44
Dziś 3°C
Jutro 3°C
Kultura i oświata
25 Stycznia, 2018

Rychtal: O rychtalskich organmistrzach

Ukazał się piąty tom cyklicznego wydawnictwa „Śląskie organy”.

Nakładem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego ukazał się piąty tom cyklicznego wydawnictwa „Śląskie organy”. Od 2007 roku, co dwa lata, w Opolu organizowane są konferencje organoznawcze. Omawiany tom zawiera materiały z konferencji naukowej, która odbyła się 5 kwietnia 2017 r. Znajdziemy tu m.in. 2 teksty o firmie Rieger z Karniowa na Śląsku Opawskim.
Ks. Krzysztof Kmak omawia twórczość i biografię Karola Hoppego (1883−1946), katowickiego nauczyciela muzyki i śpiewu, kompozytora, założyciela chóru oraz organisty. Z innych tekstów dowiemy się o działalności Carla Berschdorfa czy Hermanna Stillera, budowniczego organów, autora patentów związanego z Kożuchowem, Berlinem i Wrocławiem. Andrzej Prasał opisał działalność firmy „Lux” z Lądka-Zdroju, istniejącej w latach 1862−1926. Referat ks. Franciszka Koeniga omawia historię budownictwa organowego w Pyskowicach.
Mieszkańców Ziemi Kępińskiej powinien zainteresować tekst Kazimierza Cieplika – „Rychtalscy organmistrzowie. Fakty”. Autor omawia w skrócie historię zakładu organmistrzowskiego w Rychtalu, istniejącego w latach 1786−1950 (jej fragmenty są opublikowane na stronie internetowej rychtalskiej parafii). Założycielem był Franciszek Majewski, po nim prowadził firmę jego zięć – Jakob Spiegel. Zakład dziedziczyli syn Johan, a później wnukowie Jakoba Spiegla, Karl i Albert. Ostatnim właścicielem był organmistrz Joseph Bach, który ożenił się z wdową po Albercie Spieglu. Praca Kazimierza Cieplika, który przeprowadził wiele kwerend archiwalnych, zawiera sporo nowych informacji i koryguje błędy faktograficzne zawarte w starych opracowaniach, m.in. w pracy „Der Orgelbau in Schlesien” Ludwiga Burgemeistera (1863−1932).W zakończeniu swego referatu Kazimierz Cieplik pisze: „Historię tego zakładu i biografie wszystkich tamtejszych organmistrzów udokumentowane ponad stoma dokumentami i fotografiami autor opisał w książce zatytułowanej «Rychtalscy organmistrzowie», przygotowanej do druku”.
Książka miała ukazać się w ubiegłym roku, jednak termin jej wydania przesunął się i całość o organmistrzach rychtalskich ukaże się drukiem w pierwszym półroczu bieżącego roku.

~ Oprac. PKok

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!