Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 14:26
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Rychtal
28 Lipca, 2021

Rychtal: Wieś Drożki w kraiku rychtalskim (Das Dorf Droschken im Reichtaler Ländchen) Napisała Elfriede Woitschig

Zamieszczamy dziś przedruk pierwszej części wspomnień o Drożkach, opublikowanych na stronie Stowarzyszenia Socjum Kępno i Okolice. Jest nim artykuł z „Namslauer Heimatruf” nr 88/ wrzesień 1980, przetłumaczony przez Andrzeja Malińskiego* z Poznania.

Byliśmy bardzo zadowoleni z artykułu o kraiku rychtalskim w Namslauer Heimatruf. Na tym pięknym kawałku ziemi leży schludna i czysta wioska Drożki. Kiedyś była to najbardziej wysunięta na wschód wioska w powiecie namysłowskim. Do 1919 roku była czysto niemiecka. Znajdowały się w niej dwie karczmy, dwa sklepy spożywcze, szkoły ewangelicka i katolicka oraz kościoły ewangelicki i katolicki. Protestancka społeczność Drożek obejmowała łącznie dziesięć wiosek w powiecie namysłowskim, w tym dużą wioskę Głuszynę. Wszyscy obywatele protestanccy, którzy urodzili się w tych miejscach, zostali ochrzczeni, konfirmowani, pobrali się, a także byli pochowani przez pastora Friebe w Drożkach. Do Drożek należały dwie większe posiadłości, a mianowicie folwarki Ryniec i Gierczyce. Nasza miejscowa poetka Friederike Kempner, która nazywała siebie „śląskim słowikiem”, urodziła się w Friederikenhof. Posiadłość należała do niej aż do śmierci.

~ Tłum. Andrzej Maliński

Więcej w nr 29 (1438) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!