Słupia p. Kępnem: Targi jedyne w swoim rodzaju
Targi Edukacyjne w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem – podsumowanie projektów realizowanych w ramach programu „Erasmus+” w latach 2016-2018.
Przy okazji otwarcia Podwórka NIVEA przy Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem już po raz drugi zorganizowano Targi Edukacyjne. Hasło przewodnie tegorocznych targów brzmiało: „Otwórz się na potrzeby swojego dziecka”. Wzięli w nich udział rodzice, dzieci, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele i wszyscy ci, którzy zainteresowani byli nowoczesną edukacją.
Stoiska podzielone były na cztery panele. W panelu edukacyjnym dzieci miały możliwość programowania i sterowania interaktywnymi robotami Photon, uczestniczyły w ciekawych doświadczeniach chemicznych oraz mogły dokonać niezwykłych obserwacji pod mikroskopem.
Firma „Moje Bambino” zaprezentowała wiele nowych pomocy edukacyjnych, związanych m.in. z nauką języka angielskiego już od urodzenia.
W drugim panelu zaprezentowano program ministerialny „Za życiem”, realizowany przez powiat kępiński na terenie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem od grudnia 2017 r., skierowany do dzieci do 7. roku życia. Ponadto swoje stoisko miała tam Kępińska Szkoła Rodzenia, a także zaprezentowane zostały możliwości kapsuły hiperbarycznej jako nieinwazyjnej metody terapeutycznej. Przedstawiono też niektóre z pomocy wykorzystywanych we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka.
W kolejnym z paneli zaprezentowano program „Erasmus+” jako jeden ze skutecznych narzędzi wspomagających edukację uczniów. Nauka prostych czynności, zwłaszcza u uczniów niepełnosprawnych, wymaga stosowania aktywnych metod o dużym stopniu atrakcyjności. Wykorzystanie „storytellingu” oraz „social story” w realizacji wspomnianych projektów pozwala na przyswojenie konkretnych umiejętności, takich jak: zdolność nawiązywania kontaktów i współpracy z niedawno poznanymi ludźmi, podejmowanie wspólnych aktywności oraz integracja z rówieśnikami z innego kraju, poznanie ich obyczajów kulturowych, sposobu obchodzenia ważnych świąt i wydarzeń. Opracowanie zeszytów do komunikacji alternatywnej z wykorzystaniem symboli PECS pozwala na porozumiewanie się w uniwersalny sposób nawet uczniom niemówiącym.
W Targach Edukacyjnych wzięli udział także nauczyciele z Malty, którzy przy stoisku „Erasmus+” dzielili się obserwacjami na temat uczniów w czasie realizacji zadań projektu.
Panel rekreacyjny pozwolił na miłe spędzenie czasu w atmosferze dobrej zabawy i rodzinnego biesiadowania. Każdy z uczestników mógł wziąć udział w warsztatach z samodzielnego robienia lizaków, w spotkaniu z cyrkowcami, odprężyć się w strefie relaksu w Ogrodzie Sensorycznym, uczestniczyć w sztafecie rodzinnej czy spotkać się z grupą motocyklistów. Dzięki wspaniałej pogodzie w otoczeniu zieleni przygotowano dla wszystkich napoje i poczęstunek. - Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy do nas przybyli i wzięli aktywny udział w imprezie – podsumowała dyrektor placówki Beata Lebek.
~ Oprac. KR
Bądź pierwszy!