Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Arnolda, Dory, Pawła 15 Stycznia 2025, 15:09
Dziś 1°C
Jutro 2°C
Kultura i oświata
7 Lutego, 2018

Trzcinica: Aby matematyka i fizyka były łatwe, a chemia i geografia ciekawe

Gmina Trzcinica aplikuje o środki na realizację projektu edukacyjnego, którego głównym celem jest doposażenie pracowni przedmiotowych do nauk ścisłych.

W grudniu 2017 r. Gmina Trzcinica we współpracy z Zespołem Szkół w Laskach i Zespołem Szkół w Trzcinicy złożyła wniosek „Aby matematyka i fizyka była łatwa, a chemia i geografia ciekawa”. Wniosek złożony został w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działania 8.1 Ograniczenie i zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej oraz wyrównanie dostępu do edukacji przedszkolnej i szkolnej, Poddziałania 8.1.2 – kształcenie ogólne.
W tej chwili wniosek Gminy Trzcinica jest rozpatrywany w Urzędzie Marszałkowskim. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia realizacja projektu rozpocznie się 1 września 2018 roku i zakończy 30 czerwca 2020 roku. Głównym jego celem jest doposażenie pracowni przedmiotowych do nauk ścisłych (matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia) w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Ponadto zaplanowano prowadzenie doświadczeń, eksperymentów, zajęć pokazowych oraz warsztatowych w obu zespołach szkół. Łącznie 740 godzin różnych zajęć. Zaplanowano także organizację wycieczek edukacyjnych. Wartość całkowita projektu to 145.025,00 złotych, w tym wnioskowane dofinansowanie to 137.773,75 złotych.
W ramach tego samego Działania 8.1, ale innego podziałania 8.1.3 Kształcenie ogólne – Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 – projekt pozakonkursowy, podjęte zostały działania w celu pozyskania podobnych środków, ale ich zakres zostanie określony przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. W tym przypadku działania projektowe skoncentrowane zostaną na edukacji w zakresie języków obcych.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w ramach działań Urzędu Gminy Trzcinica oraz Zespołu Szkół w Laskach i Zespołu Szkół w Trzcinicy pozyskano środki na projekty: „Aktywna tablica (tablice interaktywne, projektory, komplety głośników), Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (zakup książek), doposażenie gabinetu pielęgniarskiego w sprzęt i aparaturę medyczną, „Akademia Chóralna” (prowadzenie chórów szkolnych), zakupiono stroje (40 kompletów) inspirowane strojami ludowymi.
Łączna wartość zrealizowanych projektów to 37.327,16 złotych, w tym środki zewnętrzne - 25.628,08 złotych. Oba zespoły szkół biorą udział w Lokalnym Klubie Kodowania „Link do przyszłości”, gdzie mają możliwość bezpłatnego wypożyczenia programowanych robotów Finch (5 sztuk), korzystają ze scenariuszy zajęć, materiałów oraz szkoleń online i innych.
We współpracy z obu zespołami szkół na bieżący rok udało się już pozyskać środki na zajęcia sportowe w ramach projektu Szkolny Klub Sportowy oraz realizację kolejnej edycji projektu „Akademia Chóralna”.

~ Oprac. bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!