Trzcinica: Pomoc dla rolników
Wsparcia rolnikom może udzielić m.in. KRUS, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz gmina.
Tegoroczna susza zbiera swoje żniwa. W Urzędzie Gminy Trzcinica powołano Gminną Komisję ds. Szacowania Szkód, która zajmuje się przyjmowaniem wniosków dotyczących szkód i strat poniesionych w wyniku klęski żywiołowej. Takich wniosków złożono już ponad 220.
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się o pomoc określoną w obowiązujących przepisach. Do takich należy kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub na odtworzenie środków stałych. Na indywidualny wniosek rolnika pomocy może udzielić także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poprzez wsparcie w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenia społeczne oraz regulowanie zaległości w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenie ich na dogodne raty. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa również może ułatwić spłacanie należności z tytułu umów, sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państw oraz ulg w opłatach czynszu. Pomóc może też wójt, udzielając ulg w podatku rolnym. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla rolników, w których gospodarstwach powstały szkody w wysokości co najmniej 70% danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy, przygotowała pomoc finansową. Dotacja na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro.
Ponadto aktualnie procedowana jest zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ma na celu m.in. obniżenia oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych dla kredytobiorcy do 0,5% w skali roku. Powyższe obniżenie oprocentowania dotyczyć będzie wyłącznie producentów rolnych, którzy w dniu wystąpienie szkód posiadali ubezpieczenie co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych.
~ Oprac. dk
Bądź pierwszy!