Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Emmy, Flory, Romana 25 Listopada 2024, 05:38
Dziś 2°C
Jutro 12°C
Kraj
17 Marca, 2022

Wieści z Brukseli: Unikamy podwójnego opodatkowania

Cieszę się, że wreszcie w PE zajęliśmy się kwestią podatku u źródła.

Przypomnę, że już w 1989 roku Komisja proponowała pierwsze propozycje regulacji w kwestii przepływu kapitału między państwami – wypłatą dywidend przez spółki akcyjne, czy opłat licencyjnych za użytkowanie znaków towarowych czy praw autorskich. Niestety, dopiero wykrycie olbrzymiego skandalu Cum-EX zintensyfikowało nasze prace, po 23 latach!
Obecnie większość państw członkowskich podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Niestety, przepisy zwrotu i poboru podatku różnią się między poszczególnymi państwami, nie mówiąc już o krajach trzecich... co wykorzystywały grupy przestępcze i nieuczciwe instytucje finansowe.
Fałszywe certyfikaty poświadczały wypłatę dywidend oraz sztuczne transgraniczne struktury do przepływów kapitału wobec czego administracje skarbowe nie miały możliwości precyzyjnie ustalić do kogo należały akcje i wypłacały niezależne zwroty podatku. Szacuje się, że Unia Europejska straciła w ten sposób ok 140 miliardów euro.
Jako kontr-sprawozdawczyni dziękuję za świetną prace w komisji, współpracę i szukanie kompromisów, zidentyfikowanie głównych problemów. W wyniku tak pogłębionej analizy i
ogromu wykonanej pracy - nasze sprawozdanie wzywa Komisję, do pilnego ujednolicenia procedury zwrotu podatku WHT w całej UE; pomocy administracjom skarbowym w przepływie informacji Te rozwiązania przyniosą budżetom państw członkowskich do 20 miliardów euro rocznie; co w obecnych czasach kryzysu jest znaczącą kwotą.
Oczywiście, nasza praca nie kończy się tym dokumentem Powinniśmy niezwłocznie zająć się harmonizacją definicji „rzeczywistego odbiorcy” i to także bardzo skrupulatnie podkreślamy. Kwestia ta bowiem w istotny sposób wpływa na pobór podatku u źródła i stosowanie preferencyjnych stawek.
Obecnie każdy kraj członkowski interpretuje to bardzo odmiennie, co znacząco utrudnia przepływ kapitału na wspólnym rynku. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie rozwiązało problemu - mam nadzieję, iż w tej sprawie będziemy działać znacznie szybciej.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!