Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa 25 Listopada 2024, 18:34
Dziś 7°C
Jutro 6°C
Powiat
9 Marca, 2022

Wywiad: Pracodawcy czekają na wykwalifikowanych pracowników

Z Iwoną Rataj, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Kępnie, o możliwościach zatrudnienia uchodźców rozmawia Mirosław Łapa.

Czy kępiński rynek pracy jest w stanie wchłonąć uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają do Polski z powodu działań wojennych?
Sytuacja na rynku pracy w powiecie kępińskim jest wciąż bardzo dobra. Mamy najniższe w Polsce bezrobocie. Od kilku lat to właśnie imigranci z Ukrainy istotnie wspierają lokalną gospodarkę. Ich brak, uwzględniając poziom bezrobocia, stanowiłby czynnik istotnie ograniczający potencjał rozwojowy powiatu. Na wpływ spodziewanych uchodźców na gospodarkę patrzyłabym jednak ostrożnie.
Początek 2022 r. przyniósł zmiany w postaci spadku ofert pracy, bowiem przedsiębiorcy zgłosili 511 ofert pracy, co w porównaniu do analogicznych miesięcy roku poprzedniego daje spadek o 22%, tj. mniej o 112 ofert. Należy podkreślić, iż pomimo trwającej pandemii w 2021 r. odnotowano wzrost ofert pracy, aż o 22% w porównaniu do roku poprzedniego. Dzięki częściowemu zniesieniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa COVID-19 przedsiębiorcy zgłosili 3.141 ofert pracy, tj. o 570 ofert więcej. Aktualnie PUP dysponuje 100 miejscami pracy, z czego około 80% ofert dotyczy pracy fizycznej branży przemysłowej, głównie meblowej a także budowlanej i metalowej.
Obserwując cały 2021 r. i patrząc na skalę wydanych dokumentów pozwalających na pracę Ukraińcom w powiecie, trudno być optymistą, jeśli chodzi o kwestie wchłonięcia setek tysięcy, czy nawet kilku milionów uchodźców ze Wschodu przez polski rynek pracy i to w bardzo krótkim czasie. Mimo że statystyki w powiecie kępińskim w 2021 r. były niezwykle sprzyjające: blisko 5,5 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, wydanych tysiąc informacji starosty do ubiegania się o zezwolenie na pracę obcokrajowcom, to aktualnie trudno prognozować popyt na pracę w najbliższym czasie. Należy podkreślić, że tylko w pierwszych dwóch miesiącach br. w porównaniu do tych samych miesięcy roku poprzedniego, odnotowaliśmy 17% spadek podjęć pracy na podstawie tzw. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Więcej w nr 10 (1469) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!