Wywiad tygodnia: Pieniądze na wynagrodzenia muszą być
Wywiad z Beatą Andrzejewską, która po raz pierwszy od objęcia stanowiska dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie tak obszernie opowiedziała dziennikarzom „Tygodnika Kępińskiego” o sytuacji kierowanej przez siebie placówki, priorytetach i planach na przyszłość.
Pani Dyrektor, w jakiej kondycji finansowej przejęła Pani, kierowany przez siebie od 1 sierpnia tego roku, szpital?
Szpital, jak wiadomo, boryka się z problemami finansowymi. Zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności już upłynął, wynoszą około miliona złotych. Są to zobowiązania głównie z tytułu dostaw leków i sprzętu. Planowana strata na rok 2019 była na poziomie -6,6 mln zł. Na dzień dzisiejszy ta sytuacja uległa poprawie. Podejmujemy jednak wszelkie działania, rozmowy z dostawcami, aby szpital mógł bezpiecznie funkcjonować, bez problemów z dostawą leków czy medycznego sprzętu jednorazowego. Głównym zadaniem jest nie dopuścić do sytuacji, w której nie byłoby środków na wynagrodzenia. Pieniądze na wynagrodzenia muszą być i robimy wszystko, żeby zawsze w terminie regulować wszystkie świadczenia na rzecz pracowników. Coraz trudniejsza sytuacja finansowa pod koniec ubiegłego roku spowodowała, że spotkaliśmy się z problemem braku środków na regulowanie składek ZUS w terminie. Również w tej sprawie w wyniku rozmów i nawiązania współpracy z dyrekcją ZUS w Ostrowie Wielkopolskim znaleźliśmy rozwiązanie, które zapobiegło konsekwencjom niezapłacenia składek w terminie. Wynegocjowanie i podpisanie porozumienia w sprawie odroczenia płatności składek ZUS na okres półroczny pozwoliło poprawić płynność finansową oraz zagwarantowało pracownikom wszelkie prawo do świadczeń. Obecnie mamy uregulowane wszystkie odroczenia, które rozpoczęły się od grudnia 2018 roku. Jest to kwota około 700 tysięcy złotych miesięcznie. Mamy też zapłacone na bieżąco składki za czerwiec, natomiast lipiec jest ostatnim miesiącem, który jest odroczony. Na okres od sierpnia do grudnia br. podpisaliśmy umowę dotyczącą systemu ratalnego spłaty składek. To nowe rozwiązanie znacznie poprawi płynność finansową szpitala i pozwoli spłacić częściowo zobowiązania wymagalne oraz zabezpieczyć środki na wynagrodzenia.
Poprawa sytuacji finansowej była także możliwa dzięki stałej współpracy z Zarządem Powiatu Kępińskiego, który w tym roku przeznaczył dla szpitala dwie dotacje na niezbędne inwestycje w szpitalu. Udzielono też szpitalowi pożyczki w wysokości miliona złotych, którą szpital powinien zwrócić do końca tego roku.
~ Rozmawiali:
M. Łapa, M. Bendzińska
Więcej w nr 47 (1353) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!